copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski
BRAK
Warszawa, 16 sierpnia 1996
Kochany Darku,
Twój list tak mnie otumanił, że w pierwszej lekturze prawie nic nie zrozumiałem ani z tekstu głównego, ani z postscriptum.
Twoje kłopoty z pismem, które nie powstało, z jego likwidacją, są na mój rozum nie do pojęcia.
Martwię się czym innym, likwidacją „Nowego Nurtu”, którego wielką rolę dla życia literackiego dziś jeszcze trudno pojąć.
Twojego pomysłu nie mogłem traktować serio, choć znam, oczywiście, ideę czasopisma jednego autora z historii i z niektórych dzisiejszych realizacji.
Pismem Jerzego Pluty, „Przecinkiem” (wyszły dwa numery), wręcz się entuzjazmuję.
Jerzy Pluta tworzy pismo w formie własnego utworu literackiego, robi utwór z kompozycji wielogatunkowych tekstów, adresuje pismo do kilkudziesięciu konkretnych ludzi.
Opis Twoich kłopotów zrozumiałem przez przypadek, po lekturze tekstów Daniela Charmsa w „Literaturze na Świecie” i w „Twórczości”.
Kłopot – dla dobra sztuki – można zrobić z wszystkiego, na przykład z daty własnych urodzin, jakaż z tego daje się zrobić literatura.
W kraju największego zniewolenia istniał pisarz absolutnej duchowej wolności, wobec Charmsa sam de Sade jest zniewoleńcem, niewolą go formy literackie jego czasu.
Twoje postscriptum nie tyle rozumiem, co je na swój sposób usprawiedliwiam.
Wiele osób zauważyło brak mojej rubryki w „Twórczości”, to, co słyszę lub czytam, bardzo mi pochlebia. U Ciebie zadziwia mnie jedno, że wiedząc nie wiesz, co się stało.
Myśli mi się coś takiego, będziesz na moim pogrzebie, kupisz po pogrzebie „Twórczość”, zauważysz, że mnie nie ma, i pomyślisz jak teraz, co się stało.
To, że nie przyjąłeś do wiadomości mojej katastrofy ze wzrokiem, wykładam na swoją korzyść.
Nazwij to, jeśli chcesz, optymizmem ślepoty.
Ściskam Was wszystkich –
Henryk
książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy