Fundamenty, czytane w maszynopisie, Twórczość 9/1998

copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski

 

FUNDAMENTY

Warszawa, 17 stycznia 1996

Droga Alicjo,

po naszych rozmowach dużo o Tobie myślę, martwię się.

Nie ma co o tym pisać, nie ma co pisać o sobie.

Jak zawsze ratunek w literaturze.

Nie przegap Głowy konia Marka Gajdzińskiego w grudniowej „Twórczości”, to jest literacki majstersztyk, nie przegap Architektury śmierci Pawła Przywary w „Twórczości” styczniowej.

U Pawła Przywary wielka inteligencja, wielki talent. Debiutował u nas jeszcze przed maturą (1987) i przez wiele lat wszystko jak po grudzie, dopiero teraz wyszła jego powieść Amnezja, książkowy debiut.

W Architekturze śmierci prawdziwe cierpienia młodego artysty, ale ileż w tym cierpienia powszechnego, cierpienia ludzkich złudzeń, oma­mień i naszych wszechwładnych ograniczeń.

Moim literackim przeżyciem ostatniego cza­su jest powieść Widnokrąg Wiesława Myśliwskiego, „Twórczość” będzie ją drukować aż w trzech numerach.

Wiem, że nie znasz tego pisarza, to teraz w prozie polskiej pióro jedno z najważniejszych. Zajrzyj do Sposobu myślenia i przeczytaj na nowo, co o nim piszę.

Widnokrąg jeszcze bardziej niż Kamień na kamieniu sięga fundamentów ludzkiego istnienia, jest – w pewnym sensie – prozatorskim poematem zbudowanym ze słów Matka, Ojciec, Miłość, Syn.

Ściskam Cię mocno, […] –

Henryk

 

książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy

Skip to content