Foks, czytane w maszynopisie, Twórczość 7/1999

copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski

 

FOKS

Warszawa, 9 grudnia 1998

Droga Alicjo,

przy czytaniu Twojego listu pomyślało mi się, że lepiej się czujesz, więc nie martw się mną, nie myśl o lekach dla mnie i nie myśl o tutejszej zimie.

Cieszę się bardzo, że musisz numery „Twór­czości” pożyczać, ale w ten sposób przegapiłaś wywiad z Jerzym Pankiem, ja pisałem tylko i wyłącznie o wywiadzie w listopadowej „Twórczości”, o tym wywiadzie często myślę.

Zdumiewa mnie to, że człowiek pędzla i dłuta stworzył tak piękny utwór ze słów, że jego słowa w wywiadzie uzyskały taką wielką moc.

Bardzo bym chciał zobaczyć jego autopor­trety, ale ich nie widziałem.

To, że zapamiętałaś utwory Darka Foksa i ucieszyłaś się nimi, szczególnie mnie porusza.

Darek Foks, który mieszka na ulicy Mszczo­nowskiej, tak dobrze Ci znanej z Oniriady, rośnie w oczach jako pisarz, jako poeta i prozaik.

Jego wiersze, które przysłał przed paroma laty do Twórczości, przeczytałem ja jako pierwszy ze względu na jego adres.

Zadebiutował w „Twórczości” dużym blokiem wierszy, wydał do tej pory dwa zbiory, Wiersze o fryzjerach (1994) i Misterny tren (1997), dru­kuje prozy, które złożyłyby się już na książkę prozatorską, Gruby testament, który przeczyta­łaś, uważam za majstersztyk, za utwór największej wagi uważam opowiadanie Orcio (kilka stron).

Orcio jest jak olbrzymia powieść, jest narra­cyjnym skrótem losu artysty w nowożytnym świecie, wiele w Orciu ukrytych odniesień do mnie, zwłaszcza do mojego Bolimowa.

Orcio ma się ukazać w tych dniach jako oddzielna bibliofilska publikacja, znam utwór, ale chciałbym go mieć w rękach jak własną książkę.

Jeśli będę mógł, wyślę Ci ksero tej publikacji.

Z Foksa jestem bardzo dumny, choć obiecał mi, że zrobi zdjęcie Rawki – dla kogoś, kto jest bardzo przejęty Oniriadą i chciałby mieć Rawkę na fotografii (studiuje mapy okolicy skierniewickiej według Oniriady) – i do tej pory nie dotrzymał słowa.

Za Gruby testament i za Orcia wiele mu potra­fię wybaczyć.

Ściskam Cię, Alicjo, uśmiecham się do Mojej,

pozdrawiam Was –

Henryk

 

książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy

Skip to content