copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski
UCIECZKA
Warszawa, 26 grudnia 2001
Kochana Alicjo,
od października nie mam od Ciebie żadnego słowa, w grudniu chciałem do Ciebie napisać, ale wysłałem tylko grudniową „Twórczość”, dopadła mnie dokuczliwa choroba (oskrzele, opłucna), raz wychodzę z domu, raz się nie ruszam, wczoraj złamała się tradycja pierwszego dnia świąt u Myśliwskich, musiałem siedzieć w domu.
Myślę dużo o Tobie, tęsknię za Twoim słowem, nie mogę sobie wyobrazić, co się z Tobą i z Moją dzieje.
Trudno o tym pisać, uciekam jak zawsze w literaturę, choć choroba utrudnia mi czytanie, nie mogę przeczytać nawet książek „moich” autorów, którym od lat literacko patronuję, wyszły ostatnio książki Janusza Głowackiego, Dariusza Bitnera, Jerzego Łukosza, Pawła Przywary, Karola Maliszewskiego, Tadeusza Zubińskiego i wielka księga Szymona Wróbla (pisuje także pod pseudonimem Hugo Draxler) o różnych wielkościach pisarskich dwudziestego wieku.
Dużo tego, a ja ledwo żyję, czytanie sprawia mi wiele kłopotów, łatwiej mi przeczytać wiersze, wielkim przeżyciem były dla mnie wiersze Piotra Cielesza (tego od „ach bieriozy berezy wrześnie i łubianki / job twoja mat’”), które Ciebie tak samo by zachwyciły, jak mnie.
W chorobie przeczytałem bardzo ważną książkę Roberta Walsera, którą przetłumaczyła Twoja wielbicielka, Małgorzata Łukasiewicz.
O tym pisarzu (1878-1956) pisałem Ci przed kilkoma laty, teraz na nowo odczuwam szczególną miłość do niego, on stał się dla mnie najbliższy z wszystkich wielkich pisarzy dwudziestego wieku.
Ty docenisz to zdanie, jakie napisałem, trzeba by je rozwinąć, ale nie mam sił. Tekst nie taki, jakiego bym chciał, napisałem dla „Twórczości’, nic innego w chorobie nie mógłbym napisać.
W grudniowej „Twórczości” polecam Ci Warzywniak, 360° Krzysztofa Jaworskiego i konfesyjny tekst Dariusza Bitnera Mówię.
On najprościej jak można chce napisać, czym jest dla niego literatura, czego w niej szuka, po co pisze, widząc w swoim pisaniu sens i cel swojego życia.
Kończę ten list, który piszę w czasie świąt i choroby. Wyślę go jutro lub pojutrze.
Ściskam Ciebie i Moją, pozdrawiam Was –
Henryk
książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy