copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski
POEMAT
Warszawa, 16 lutego 2004
Kochany Henryku,
poprzedni list (o tomiku Kazimierza Hoffmana) chciałem kontynuować w następnym od ręki, musiałem jednak robić co innego, do poematu (tak o zbiorze Kos i inne wiersze myślę, tak te wiersze będę nazywał) wracam więc po dwóch tygodniach, po niechcianej przerwie.
O tym poemacie myślę od Bożego Narodzenia ustawicznie, stał się on dla mnie czymś absolutnie szczególnym, nie czytam go czysto literacko, czysta literackość, choć tak wyborna i aż prowokacyjnie wyrafinowana, mniej mnie w tym poemacie obchodzi.
Słyszę w nim, widzę tajemnice, dotykam tajemnic (synestezyjne działanie tej poezji jest zadziwiające), są one przekazywane niemal poufnie (Na ucho), może nie należałoby o tym mówić, ale nie mówić też się nie godzi.
Konfesyjność poematu, choć utajona, przekazywana najsubtelniej i na ucho, jest przecież publiczna, nie może stanowić tabu, nie da się jej przemilczeć. Przemilczenie unicestwiałoby faktyczność poematu, sam poeta użyłby raczej innych słów, na przykład rzeczowość, naoczność lub konkretność.
Ta rzecz literacka, iście Hoffmanowska, jest szczególna i niezwykła, chciałoby się powiedzieć, jedyna w swoim rodzaju, choć takie określenia są i nie są prawdą, są oczywistą sprzecznością, ale bez wcielonych sprzeczności nie byłoby poezji.
Poemat Kazimierza Hoffmana nie nazywa po imieniu tego, o czym jest, czego dotyczy. Dwa lub trzy słowa poematu są bliskie tego imienia, niemal ocierają się o nie, wszystkie słowa ważne w poemacie mają z nim związek, wszystkie najważniejsze są z nim równoznaczne, są jego metonimiami.
Oznacza to często osobliwości znaczeniowe słów, ale ta poezja polega nie na samych słowach, lecz także na ich bezsłownych emanacjach, na czymś, co jest śladem po słowach, pozostałością po nich, która się unosi w przestrzeniach jak echa słów, ich powidoki.
Właściwego imienia swego poematu Kazimierz Hoffman nie użył, nie nazwał także jego gatunkowej szczególności (domyślam się, dlaczego nie mógł nazwać), trzeba to uszanować, trzeba poprzestać na kilku słowach najbliższych znaczeniowo.
Na słowach: wyrok (występuje dwa razy, raz w utworze głównym Kos), agonia (występuje dwukrotnie) i zniknięcie (znak słowny szczególnie znaczący, można powiedzieć, gorący).
Te słowa nie pozwalają przeoczyć tej naoczności poematu, jaką ustanawia rzecz w nim jedyna, jedynie istotna.
Chciałbym, Kochany Henryku, żebyś poemat najuważniej przeczytał, choć jego rzecz nie jest dla Ciebie, ona jest szczególnie dla mnie, do mnie Kazimierz Hoffman mówi na ucho, choć nigdy nie słyszałem jego żadnego słowa, znam tylko słowa jego poezji.
Choć ja słów jego poezji nie czytam, ja je widzę, słyszę i ich dotykam w sobie, w swojej wyobraźni, w niej mają swój kształt, swój dźwięk, swoją namacalność. Jeśli możesz, czytaj Hoffmana dla mnie, ze względu na mnie.
Ściskam Cię gorąco –
Henryk
książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy