Dobro, czytane w maszynopisie, Twórczość 11/2001

copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski

 

DOBRO

Warszawa, 15 stycznia 2001

Droga Alicjo,

otrzymałem Twój list, który został wysłany 3 stycznia (stempel), pisałaś go w czasie świąt, w stanie przeziębienia i złego samopoczucia, domyślam się jedynie, że wspominasz Wigi­lię z dzieciństwa i Wigilię na Śląsku z rodzi­ną męża, odczytać słów jednak nie mogę.

Z końcówki listu odczytałem Twój apel o to, żebym nie był smutny, bo śmiech jest najlepszym lekiem i tylko do wesołych los się uśmiecha.

Myślę tak, jak mi życzysz, nawet śmieję się chyba więcej niż wtedy, gdy udręki złego sta­nu zdrowia nie były tak dotkliwe.

Lęk, że ze wzrokiem może być jeszcze go­rzej, niż jest, ciągle mnie dopada, choroby i śmierci wokół mnie w nadmiarze, przyjaciół nie tylu, ilu było dawniej, ale w desperacji się nie pogrążam, poczucia humoru nie tracę.

Mówię o swoim stanie z humorem i moi słuchacze chyba się na to nabierają, bo chwa­lą mój dobry humor.

Nie myśl więc, że jestem smutny.

Staram się, jak mi ciągle radzisz, cieszyć się każdą odrobiną dobra, jaka mi się jeszcze zdarza, każdym dobrym gestem wobec mnie.

Cieszą mnie naprawdę uśmiechy szatniarzy i ekspedientek, wszystkie, choćby najdrobniejsze, oznaki życzliwości ludzkiej i nade wszyst­ko każdy przejaw sukcesu w sztuce, oczywiście takiego, jaki ja odczuwam jako sukces.

Byłem po Nowym Roku na imprezie, pod­czas której była dyskusja o Śmierci w Wene­cji Manna, o filmie Śmierć w Wenecji Viscontiego, o operze Benjamina Brittena i o filmie, w którym wykorzystano przedstawienie ope­rowe według Śmierci w Wenecji.

Obejrzałem film Viscontiego w całości, wysłuchałem fragmentów muzyki Brittena i obejrzałem fragmenty filmu z operą.

Transmisję muzyki Brittena słyszałem kie­dyś przez radio, fragmenty filmu Tony’ego Palmera olśniły mnie, czułem, że całość była­by dla mnie czymś niezwykłym jak film Mechaniczna pomarańcza.

Widzisz, że nie opieram się niczemu, w czym może się objawić dobro sztuki.

Ściskam Ciebie i Moją, pozdrawiam –

Henryk

 

książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy

Skip to content