copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski
PRZYDATNOŚĆ
Warszawa, 28 grudnia 2000
Drogi Henryku,
nie wspomniałem Ci wczoraj o liście, który wysłałem, zanim do mnie zadzwoniłeś, bo mój list zbyt ponury jak na taką przyjemność, jaką mi zafundowałeś, chwaląc tak żartobliwie i Pizzę weselną, i Orlę z październikowej „Twórczości”.
O Pizzy weselnej pisze się u nas rozumniej niż o Orciu, o Orlęciu, rzecz jasna, w ogóle się nie pisze, ale z tych pisań jasno wynika, że łatwiej się zgodzić, że Darek Foks pisze bardzo zabawnie, niż dostrzec, że pisze tak ostro, jak mało kto tak u nas pisać chce i potrafi.
Możliwe, że mój tekst w Pizzy weselnej o Pizzy weselnej jest zbyt wyrafinowany intelektualnie jak na potrzebę zabawowej lektury, ale na zabawności poznać się powinien każdy, kto umie czytać, istotność tego pisarstwa jednak wymaga sporej intelektualnej przenikliwości, bez której czytanie może się skończyć na samej wesołości.
Nie przeczę, że opowiadanie Gruby testament jest wesołe, w tej wesołości jednak kryje się tak zwana naga prawda, której nie należy przegapić. Nagą (drastyczną) prawdę Darek Foks osiąga przez wyłuskanie jej z tego kłamstwa, które jest narzędziem powszechnego oszustwa i samooszustwa.
Jak to się dzieje, że Ty demaskatorstwo tego pisarstwa chwytasz natychmiast, gdy tymczasem inni chcą je uznać dopiero za cenę pozbawienia go wszelkiej istotności.
Foks drastycznie kpi z zadęć i wzniosłości sztuki nie przeciw sztuce, lecz dla jej ocalenia od niszczycielskiego kłamstwa zamaskowanego odorami wartości.
Wartości (jakiekolwiek) istnieją dopóty, dopóki się ich szuka i chce odnaleźć, sztuka, o ile jest sobą, jest najlepszym sposobem kreacji wartości, ale jak trudno o sposób, żeby samą sztukę odnaleźć w labiryntach niesztuki.
Kpiąc i drażniąc Darek Foks szuka słowa sztuki i czasem działa tak, jakby już wiedział, że tego słowa nie wolno wypowiedzieć inaczej niż okrężnie, niż w napomknieniu.
Ogromnie mnie ucieszyłeś tym wszystkim, co powiedziałeś o tym pisaniu, potwierdzając to wszystko, co czuję i wiem ja, czując i wiedząc, że to czucie i wiedza istnieją w okamgnieniu, są okamgnieniem. Ściskam Cię z wielką radością –
Henryk
książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy