Zło, czytane w maszynopisie, Twórczość 4/1999

copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski

 

ZŁO

Warszawa, 20 października 1998

Droga Alicjo,

na początku września zapowiedziałaś list, wczoraj otrzymałem list z połowy października (list polecony to niepotrzebna komplikacja).

Olśniewający jest Twój opis ważki, ona jest w tym opisie jak objawienie, jak cudowny znak, może jak cudowny kwiat.

Powinno mi się coś takiego przyśnić, ale w moich snach taki blask, taka cudowność pojawiają się czasem w twarzach ludzkich, rzadziej w czymkolwiek innym.

Nie wszystko w Twoim liście rozumiem, nie­które rzeczy bardzo mnie cieszą.

Zazdrościsz Dariuszowi Bitnerowi, że jest książka listów do niego, nie narzekaj.

Listy do Ciebie – „Listy do Alicji” – ist­nieją w świadomości wielu ludzi, mam tego dowody od lat, teraz list, któremu w „Twórczości” dałem tytuł Zrównanie, wywołał u niektórych głębokie poruszenie i zaskakujące reakcje.

O Epistołach natomiast ukazał się elaborat – nad tytułem czasopisma i nad nazwiskiem autora nie będę się znęcał – z wywodem, że na Epistoły i na moje pisanie szkoda papieru.

Zaimponowała mi w tym elaboracie szczerość przekonań.

W Twoim liście podoba mi się to, co piszesz o przeczytaniu na nowo Drugiego zabicia psa.

Ten utwór należy z pewnością do najwięk­szych osiągnięć pisarskich Marka, nic się w nim nie zestarzało literacko, on doskonale pasuje do całkiem nowych tendencji narracyjnych, czytałem Drugie zabicie psa stosunkowo niedawno z ogromną satysfakcją.

Zauważyłem w liście, że brak Ci w „Twór­czości” Tego z Hamburga.

On napisał ostatnio tekst niezwykłej wagi, prawdziwe studium zła w człowieku (na kilku stronach), wszyscy czytają to jako tekst polity­czny, ignorując jego artystyczny charakter.

W rezultacie wszyscy boją się publikacji tek­stu, bardzo z tego powodu cierpię.

Takich kart narracji o człowieku nie ma w polskiej literaturze, one znalazłyby się może u Izaaka Babla, którego Ten z Hamburga po swo­jemu przeczytał.

On zapowiada nowy List z Hamburga, ale go jeszcze nie przysłał.

Ściskam Cię mocno –

Henryk

 

książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy

Skip to content