copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski
DETERMINACJA
Podobne utwory, gdyby napisał je anonimowy autor, zasługiwałyby może na zlekceważenie. Ludwik Grzeniewski jest jednak cenionym varsavianistą, szperaczem literackim i znawcą literackich osobliwości, zebrane teksty – Księga wyjścia (moja lektura maszynopisu 1986) – nawiązują często do jego całożyciowych działań i dokonań, odsłaniają nie znane strony jego osobowości, wskazują na niespełnione ambicje, współtworzą wizerunek duchowości kogoś, kogo ukształtowało doświadczenie ocalenia z zagłady, skazując jednocześnie na bezpłodność, która sobie zaprzecza owocnością chociażby w dziedzinie varsavianistyki.
Jeśli uznać Grzeniewskiego głównie za varsavianistę, to jest on varsavianistą z najgłębszej determinacji losowej, co Księga wyjścia ujawnia i czego dowodzi. Grzeniewski jest varsavianistą, gdy rozmyśla nad Mannem, gdy zwiedza Moskwę, gdy poddaje się erotomańskim fascynacjom i praktykom.
Narracyjne dokumenty erotomańskie (opowiadania cyklu Z księgi nocy i świetny esej W stronę Idylii i trochę dalej) są intrygujące przy intelektualnym nastawieniu do zebranych w Księdze wyjścia tekstów, dla zwykłego czytelnika mogą być atrakcyjne jako erotomańskie konfesje w literackim przebraniu, w czym żadnych powodów do zgorszenia nie należałoby się doszukiwać.
Sztukę literacką demonstruje autor Księgi wyjścia w narracjach, tak to nazwę cytatologicznych, jego próby ekspresji nowelistycznej mają znaczenie o tyle, że w dorobku autora istnieją, że na ten dorobek i na osobę Ludwika Grzeniewskiego rzucają wiele światła. Że osobie i dorobkowi literackiemu Grzeniewskiego nie można odmówić zagadkowości, nikt nie zaprzeczy.
Henryk Bereza
książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy