Pożegnanie, dokument, Twórczość 2-3/2005

copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski

 

POŻEGNANIE

Kochany Jurku, Drodzy Przyjaciele, Szanowni Państwo,

Przyszło mi dziś żegnać, prawem przyjaźni, Jerzego Lisowskiego, wspaniałego twórcę w sztuce słowa, redaktora nad redaktorami i zwyczajnego człowieka z zaleta­mi i wadami jak każdy z nas.

W pięknym połączeniu tego wszystkiego jest niezwykłość Jerzego Lisowskiego, prawdziwa wyjątkowość.

Jego dzieło przekładowe jest tak wspaniałe przez szczególną wrażliwość na sło­wo, na jego smak. Przez prawdziwą rzadkość dwujęzyczności twórczej tak doskona­łej, głębokiej i pełnej.

Byłyby tylko dwa lub trzy przykłady dwujęzyczności twórczej równie pełnej i autentycznej.

To umożliwia dzieło przekładowe w dwóch językach i w dwóch literaturach, dla dwóch literatur o porównywalnej doniosłości. W sferze literacko najwyższej, w sfe­rze poezji, przy swobodnym i istotnym rozumieniu tego zjawiska.

Świadczą o tym szczególnie wyraźnie dwie antologie poetyckie, jedna z poezji francuskiej dla poezji polskiej i druga – skromniejsza – z poezji polskiej dla poezji francuskiej.

Nadzwyczajne redaktorstwo Jerzego Lisowskiego ma swoje półwieczne świadec­two w czasopiśmie literackim tej miary co „Twórczość”.

Nie miejsce dziś na dowód samodzielności tego redaktorowania przez pięćdzie­siąt lat, najpierw pod patronatem Jarosława Iwaszkiewicza, następnie w pełnej auto­nomii.

Szczególne człowieczeństwo Jerzego Lisowskiego najlepiej wyrażają słowa czło­wiek dusza. Czyli jak według starych powiedzeń, człowiek do bitki i wypitki, do tań­ca i różańca, z przenośnymi znaczeniami tych formułek kolokwialnej poezji.

Odważa się to wszystko mówić człowiek, który przeżył z Jerzym Lisowskim pięć­dziesiąt lat w bliskości, we wzajemnej przyjaźni, w ścisłej współpracy codziennej, w braterskiej wręcz miłości.

Żegnaj mój duchowy bracie, spoczywaj w pokoju w tej wieczności, w jakiej czło­wiek może mieć swój udział.

Warszawa, 17 września 2004
Henryk Bereza

 

książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy

Skip to content