copyright © „Twórczość” & Grzegorz Robakowski
PROWENIENCJA
Na podstawie noweli (autorka sama tak kwalifikuje gatunkowo swój utwór) Brat Piłata (moja lektura maszynopisu 1989) jedno da się powiedzieć bez większego ryzyka: ktoś, kto ten utwór napisał, ma smykałkę literacką, wie to i owo o kompozycji, zna niektóre techniki narracji, włada pewnym gatunkiem pisanego słowa.
Najłatwiej byłoby je nazwać słowem żurnalistycznym, wielu jest jednak takich, którzy takie akurat słowo uważają za najwłaściwsze słowo literackie, trzeba więc może nazwać je słowem takiej beletrystyki, która stroni od jakiejkolwiek roboty w języku, uważając język za rzecz gotową, z góry daną i całkowicie instrumentalną.
Takiej beletrystyce mniej zależy na przynależności do sztuki, więcej na poczytności i na trosce, żeby czytelnik nie zmęczył się przy lekturze.
Mocarzy takiej beletrystyki jest wielu, są to mocarze różnego autoramentu, Magdalena Micińska szuka sobie mistrza nie byle jakiego, jest nim, wiele na to wskazuje, Władysław Terlecki.
Główną – oczywiście, nie jedyną – wskazówkę widzę w podobnym jak u mistrza użytku beletrystycznym z materii historycznej.
Z historii jak sok z owocu wyciska się bądź stosowną ideologię (na przykład historiozoficzną), bądź wyrafinowaną moralistykę, obydwie w wersjach w miarę oczywistych i jednocześnie w miarę enigmatycznych.
Zasadniczego podobieństwa nie pomniejszają różnice, na przykład rezygnacja z konkretności historycznej na rzecz układu historycznych aluzji. Gdyby nie ostrożność, do której skłania wątłość literackiego materiału, można by przypuszczać, że autorka Brata Piłata próbuje budować w narracji jakiś wieloczas historyczny.
Fabuła jej utworu ma sporo aluzyjnych odniesień osiemnastowiecznych, trafiają się jednak także liczne aluzje dziewiętnastowieczne, nie mówiąc o aluzyjnych odniesieniach współczesnych, które wynikają z użycia w narracji współczesnych terminów politycznych.
Konstrukcja wieloczasu historycznego, jeśli takie przypuszczenie nie jest na wyrost, mogłaby wskazywać na skłonność do korzystania z różnych źródeł inspiracji beletrystycznej, z czego w próbach literackich można ciągnąć wszelakie profity.
Henryk Bereza
książki Henryka Berezy / teksty Henryka Berezy / epistoły Henryka Berezy / o Henryku Berezie napisali / galeria zdjęć Henryka Berezy